Kolejka w blasku neonu, czyli Maltanka wraca na tory

Kolejka w blasku neonu, czyli Maltanka wraca na tory

Przez ponad cztery dekady swojego istnienia Maltanka na stałe wpisała się w krajobraz okolic Jeziora Maltańskiego. Charakterystyczna wąskotorówka, jedna z ostatnich tego typu kolei w kraju, każdego roku przewozi ponad 100 tysięcy pasażerów, pokonując malowniczą trasę położoną na brzegu jeziora. To jedna z najbardziej popularnych atrakcji zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Poznania spędzających czas nad Maltą. Po zimowej przerwie Maltanka ponownie pojawi się na żelaznym szlaku, który będzie przemierzać do połowy września.

 

Od kilku lat opiekunem Maltanki jest Galeria Malta, która aktywnie angażuje się w wydarzenia i działania realizowane przez MPK Poznań, które zarządza kolejką. W tym roku, wspólnymi siłami obu podmiotów dobiegł końca remont unikatowego neonu „Kolejka dziecięca”, który został odsłonięty podczas oficjalnej inauguracji sezonu Maltanki.

 

Pierwotnie neon zainstalowany był na stacji końcowej kolejki Zwierzyniec, gdzie przez lata ulegał zniszczeniu. Zdemontowany i w dalekim od świetności stanie technicznym, trafił na wystawę w Muzeum Narodowym, a po przywróceniu mu dawnego blasku, wrócił nad Jezioro Maltańskie – tym razem na stację początkową, gdzie można oglądać go od piątku 21 kwietnia.

 

Kolejka parkowa Maltanka kursować będzie codziennie do 17 września. Kursy w dni powszednie odbywać się będą co godzinę, a w weekendy co pół godziny. Szczegółowy rozkład jazdy Maltanki znajduje się na stronie internetowej MPK Poznań.

facebook